December 3, 2019

Specialist achiziții

By zoltan In Cluj-Napoca, Jobs with Comments Off on Specialist achiziții

Candidatul ideal este o persoană tânără, cu minim 3-5 ani de experiență în domeniul achizițiilor. Activitatea în domeniu tehnic/construcții și cunoștințele relevante despre procedurile de achiziție din UE și China reprezintă avantaj. Gândirea strategică și focusarea pe optimizări și inovări de proces reprezintă un atu, fiind deosebit de importante pentru o companie în plină dezvoltare.

Obiectivul postului: achiziții optimizate și inovări de proces prin colaborare strategică cu directorul de producție, directorul de vânzări și directoarea executivă.
Compania pentru care recrutăm a fost înființată în 1996, aflându-se în continuă creștere și evoluție. Focusarea acesteia principală a fost pe producția de plasă din fibră de sticlă și o serie de profile din aluminiu, oțel și PVC. Clienții principali sunt distribuitorii, depozitele și magazinele de retail din toată țara.

Cerințe:

  • Nivel de studii: superioare, preferabil tehnice, economice sau business;
  • Cursuri de pregătire și perfecționare de specialitate (achiziții, logistică, management producție);
  • Experiență de minim 3-5 ani în achiziții (domeniul construcțiilor sau producție produse tehnice- reprezintă avantaj);
  • Experiența relevantă achiziții din mai multe țări UE, respectiv China;
  • Orientare spre performanță, optimizare și inovare;
  • Gândire critică, logică foarte dezvoltată, rapiditate în reacție;
  • Cunoștințe operare PC – pachetul Office avansat cu un accent deosebit pe MsExcel (rapoarte, editări, prezentări grafice);
  • Abilități dezvoltate de comunicare și aptitudini dezvoltate legate de control buget și negociere;
  • Cunoștințe elementare despre sistemul fiscal și documentele aferente operațiunilor comerciale;
  • Limba engleza scris si vorbit nivel avansat (obligatoriu);
  • Personalitate echilibrată, pentru care este importantă responsabilitatea personală și de grup.

Responsabilități principale:

  • Negocierea cu furnizorii a prețurile de achiziție, încheierea contractelor cu aceștia atât pentru utilajele de producție, cât și pentru materia primă;
  • Dezvoltarea unor parteneriate pe termen lung cu furnizorii de materii prime și servicii- cu care colaborează compania;
  • Găsirea de soluții pentru optimizări de cost, producție și calitate pe termen lung alături de directorii din vânzări și producție și top management;
  • Ia măsurile necesare pentru ca toate comenzile să fie executate în limita bugetului;
  • Recomandă alegerea sau schimbarea materiilor prime, dacă este necesar;
  • Efectuează studii de piață permanente;
  • Elaborează rapoarte cu privire la cheltuieli, la nivel de companie și pe proiecte;
  • Informează orice schimbare survenită în prețul, calitatea, ambalarea produselor;
  • Efectuează prospectarea de piața, analizează piața și sistemul de livrare;
  • Monitorizarea furnizorilor existenți și evaluarea lor în funcție de performanță;
  • Identificarea rapidă de furnizori noi, în cazul unor proiecte noi, deosebite.

Ofertă și beneficii:

– pachet salarial motivant, tichete de masă, premii de sarbatori;
– colaborare cu echipă tânără, posibilitatea de a lucra într-o companie în plină dezvoltare;
– cursuri și teambuildinguri anuale;
– laptop, telefon, condiții de muncă bune;
– siguranța unui loc de muncă și șansa de a lucra într-o echipă competitivă.

Scroll to top